A KÉK FÉNY hatása az alvásra és a fogyásra

Picture of GetBack2Balance

GetBack2Balance

Igen, mert ezek kéz a kézben járnak. Ha a kék fényről van szó, mindenképp le kell szögeznünk néhány tényt:

  • Ez egy szín az ember által látható fény spektrumában
  • A fény apró elektromágneses részecskékből áll, amelyek energiát kibocsátó hullámokban haladnak
  • A kék fényhullámok rövidek és tömörek, vagyis nagyobb az energiájuk
  • A kék fény legnagyobb forrása az elektronikus eszközök
  • A kék fény közvetlen hatással van szervezetünk hormontermelésére, különösen a melatoninra.

A MELATONIN egy olyan hormon, mely elindítja a szervezetünkben az alvás folyamatát. (Az alvás, a sötétség vagy éppen a fiatalság hormonjának is szokás nevezni). Emellett a melatonin fontos szerepet játszik az éhséghormonok ritmusának szabályozásában is.

Kutatások ás tanulmányok már régóta kimutatták az összefüggést az elektronikus eszközök használata, az alvászavarok, a súlygyarapodás és az elhízás és az életmóddal összefüggő egészségügyi állapotok között.

Tény, hogy sötétben néhány percen belül megkezdődhet a tobozmirigy melatonintermelése, azonban a (különösen esti, éjszakai) kék fény melatonin-termelést csökkentő hatása közvetlenül befolyásolja az alvási képességünket (annak minőségét és idejét), valamint a testsúly szabályozó hormonháztartást.

Itt fontos megemlíteni két nagyon lényeges hormont, melyek a testsúly szabályozásban vesznek részt:

A GHRELIN, más néven „éhséghormon”, üres gyomor esetén termelődik és kiváltja az éhségérzetet, táplálékbevitelre serkent minket. Ha nem alszunk megfelelően és eleget, ghrelin-termelésünk fokozódik, ami súlygyarapodással jár. Ezzel szemben a LEPTIN (az ú.n. „jóllakottsági hormon” ) szintje általában megemelkedik alvás közben, csökkentve az étkezési igényt azáltal, hogy biztosítja az agyat arról, hogy az energiatartalékok megfelelőek az adott időszakra. Ha az alvásunk rendben van, akkor a leptin szintünk éjszaka magasabb, ám az alvásmegvonás növeli a ghrelin szintet és ezzel párhuzamosan csökkenti a leptin szintjét a vérben. Egy kialvatlan éjszaka így vezethet másnap fokozott nassoláshoz…

A jó hír az, hogy rengeteg módja van annak, hogy csökkentsük az esti kék fénynek való kitettségünket és ezzel támogassuk alvásunkat és fogyásunkat J

Gyakorlati tipp #1: VEGYÉL FEL egy új HOBBIT (vagy szedj elő egy régit)

Gondolj bele, mennyi időt töltesz a különböző social media felületeken való görgetéssel vagy internetes vásárlással. Megdöbbentő számokat mutatnak a statisztikák…

Határozd meg, hogy a napodból mennyi időt vesz igénybe, amikor féktelenül fogyasztod az elektronikus médiát, és gondold át, helyette mit csinálhatsz örömmel. Nem azt mondom, hogy redukáld a kék fényt nullára, de az esti időszakban mindenképp érdemes korlátozni és lefekvés előtt minimum 1 órával elhagyni. Ilyen szokások lehetnek: olvasás, hangszeren zenélés, szabadidősport, sütés, jóga, festés, kertészkedés, kötés/horgolás…

Gyakorlati tipp #2.: TARTSD AZ ELEKTRONIKÁT A HÁLÓSZOBÁN KÍVÜL

Ez az a „ha nem látom, nem gondolok rá” dolog… Távol áll tőlem az ijesztegetés, de arra is van bizonyíték, hogy a mobileszközök által kibocsátott hullámok finoman szólva sem jótékony hatásúak az egészségedre nézve, így a kitettség csökkentésének több előnye is lehet.

Gyakorlati tipp #3: KÉPERNYŐIDŐ MEGHATÁROZÁSA

Korlátozd a képernyőhöz tapadást azáltal, hogy minden nap meghatározott időszakban nézed a tévét, hangolódsz a hírekre vagy nézed kedvenc sorozatodat. Ha túl vagy a „képernyőidőn, folytasd legközelebb.

Eleinte durva lesz – olyan, mint egy elvonókúra. Idővel azonban könnyebbé válik, ráadásul egy kis figyelem elterelés is sokat lendíthet a sikerességén: menj el sétálni, hallgass zenét, tégy rendet a szekrényben, készítsd el a másnapi kajcsid, játszatok egy társasjátékot vagy hívd fel egy barátod. Meglátod, ezek a hasznos tevékenységek megelégedettséggel fognak eltölteni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Szociális triggerek

HOZD KI A LEGTÖBBET A SZOCIÁLIS TRIGGEREKBŐL

HOZD KI A LEGTÖBBET A SZOCIÁLIS TRIGGEREKBŐL Előző cikkeimben olvashattál a viselkedési láncról, annak megértéséről https://getback2balance.hu/viselkedesi-lanc-megertese/. Egy kis frissítés gyanánt: kiváltó ok -> gondolat -> cselekvés -> következmény. Emlékszel? A nem-kívánt következmények elkerülése érdekében valahol meg kell törnöd ezt a

Tovább olvasom »
Viselkedési döntés

Viselkedési lánc megértése

Azt mondják, hogy a motiváció indít el az úton, de a szokás tart rajta. A korábbi, motivációról szóló cikkem folytatásaként most a szokásokról, illetve a VISELKEDÉSI LÁNC-ról szeretnék beszélni. Akár hiszed, akár nem, a jó dolgokhoz idő kell. Nomeg befektetett

Tovább olvasom »