Felkeltettem az érdeklődésedet? Esetleg további információra van szükséged?
Ne habozz, csak néhány kattintással fel tudod venni velem a kapcsolatot és segítek!
HOZD KI A LEGTÖBBET A SZOCIÁLIS TRIGGEREKBŐL
Előző cikkeimben olvashattál a viselkedési láncról, annak megértéséről https://getback2balance.hu/viselkedesi-lanc-megertese/.
Egy kis frissítés gyanánt: kiváltó ok -> gondolat -> cselekvés -> következmény. Emlékszel?
A nem-kívánt következmények elkerülése érdekében valahol meg kell törnöd ezt a láncreakciót, és amikor a viselkedési lánc megszakításáról van szó, több lehetőséged is van!
A legkézenfekvőbb megoldás rögtön az elején, a „probléma gyökerénél” kezelni a dolgot, vagyis befolyásolni a triggereket, azaz a kiváltó okokat. A triggerekkel különböző formában és méretben találkozhatsz a hétköznapokban. Lehetnek környezeti, biológiai, mentális, érzelmi vagy szociálisak.
A szociális, másnéven közösségi triggerek a leggyakoribb kiváltó okok egyike (és egyben az, amit legnehezebb megváltoztatni). A közösségi triggerek vezetnek téged oda, hogy gondolkodás nélkül majszolgasd az előételnek szánt kenyeret egy étteremben, vagy egy partiban az egész büféasztalt végig „kóstolva” pukkadásig edd magad. De ne keseredj el, hiszen nem minden trigger rossz! Valójában néhány nagyon hasznos lesz számodra!
Kétféle szociális kiváltó tényezőt kell megkülönböztetnünk: léteznek POZITÍV közösségi triggerek és NEGATÍV társadalmi kiváltó okok.
a) A POZITÍV TÁRSADALMI KIVÁLTÓ TÉNYEZŐK arra ösztönöznek, hogy olyan döntéseket hozz étel és aktivitási választásaidban, melyek támogatják életmódváltó célkitűzéseid.
Példák:
B) A NEGATÍV TÁRSADALMI KIVÁLTÓ TÉNYEZŐK arra késztetnek, hogy olyan étkezési és tevékenységi döntéseket hozz, amelyek ellentétesek céljaiddal.
Példák:
Szánj egy percet az önreflexióra! Milyen típusú társadalmi kiváltó tényezőkkel találkoztál ma?
Egy barátod megpróbált meggyőzni, hogy hagyd ki az edzőtermet és helyette üljetek be happy hour koktélokat inni? Megkért valaki a munkahelyeden, hogy menjetek ebédidőben sétálni? Szerető társad hazahozott egy kétszemélyes menüt a munkából hazafelé menet? Vagy valami más történt?
Most, hogy azonosítottad a közösségi triggeredet, melyik kategóriába sorolnád?
a) Pozitív társadalmi kiváltó tényező?
b) Negatív társadalmi kiváltó tényező?
A pozitív társadalmi triggerek csúcs szuperek. Mivel gyakran előfordul, hogy nem tudjuk elkerülni a szociális triggereket, a legjobb módszer, ha úgy alakítod a triggereket, hogy azok a te érdeked szerint dolgozzanak. Ez azt jelenti, hogy a negatív társadalmi indítékot pozitívabbra kell fordítani (a pohár félig tele van)
Például:
Gondold át, hogyan tudod állandósítani és megvalósítani a pozitív triggereket! A saját életedet Te irányítod! Vedd hát kezedbe az irányítást!
És esetleg ossz meg néhány saját ötletet a kiváltó okokkal kapcsolatban – sharing is caring 😉
Ne habozz, csak néhány kattintással fel tudod venni velem a kapcsolatot és segítek!
Anyagcseretípus Szerinti Táplálkozás: Tested Egészsége és Egyensúlya Szigeti Dórival
2023 © Minden jog fenntartva! | Adatvédelmi tájékoztató | Süti szabályzat | Made with by Honlap Mágus