Az ösztrogéndominancia egy olyan hormonális egyensúlytalanság, amely akkor alakul ki, ha a szervezetben az ösztrogén szintje túlzottan magas a progeszteronhoz képest. Ez a jelenség férfiakat és nőket egyaránt érinthet, de különösen gyakori a nőknél. Az ösztrogén számos létfontosságú folyamatot szabályoz a női szervezetben, beleértve a menstruációs ciklust és a reproduktív funkciókat. Azonban, ha ennek a hormonnak a szintje megemelkedik, vagy ha a progeszteron szintje csökken, az egyensúly felborul.
Az ösztrogéndominancia kialakulásának okai sokfélék lehetnek. Egyrészt, a modern életmód, amely magában foglalja a feldolgozott ételek fogyasztását, a stresszt, a testmozgás hiányát és a xenoösztrogének fogyasztását (azaz külső forrásból ösztrogénszerű vegyületeket viszünk be a szervezetünkbe – ilyen például a BPA vagy a szója). Másrészt, bizonyos gyógyszerek, például a hormonpótló terápia vagy a fogamzásgátló tabletták szedése is hozzájárulhat az ösztrogén-progeszteron szintjének felborulásához.
Az ösztrogéndominancia hatásai a testre és az egészségre
Az ösztrogéndominancia számos egészségügyi problémát okozhat. Nők esetében ezek közé tartozhatnak a menstruációs zavarok (erős vagy rendszertelen menstruáció), az endometriózis (amikor méh belső nyálkahártyája a méh üregén kívül is megjelenik) és a policisztás ovárium szindróma (PCOS) kockázatának növekedése. Hozzájárulhat a mellfájdalomhoz, a migrénes fejfájáshoz, a hajhulláshoz és a fáradékonysághoz is, hatással van a fogamzásképességre, a bőr állapotára, az inzulinszintre és az anyagcserére is. Hosszú távon a túlzott ösztrogén szint pszichológiai hatásokkal is járhat, beleértve a hangulatingadozásokat, szorongást és a depressziót.
Hogyan ismerhetjük fel az ösztrogéndominanciát?
Az ösztrogéndominancia felismerése kihívást jelenthet, mivel a tünetei változatosak és más betegségekkel is összetéveszthetők. Azonban néhány jellegzetes tünet, mint a fent említett menstruációs problémák, erős PMS (premenstruációs szindróma), alvászavarok, súlygyarapodás (különösen a csípő, derék területén), valamint a libidócsökkenés segíthet a diagnózis felállításában. A pontos diagnózishoz hormonális vérvizsgálatokra van szükség, amelyek meghatározzák az ösztrogén és progeszteron szintek arányát.
Mit tehetünk, ha már kialakult az ösztrogéndominancia?
Amennyiben ösztrogéndominanciát állapítanak meg nálunk, fontos a kezelés azonnali megkezdése. A kezelési lehetőségek közé tartozhatnak a hormonális egyensúly helyreállítását célzó gyógyhatású készítmények (mint például a természetes alapanyagokból álló női / progeszteron krémek). Az egészségügyi szakember által javasolt kezelések mellett az életmódban és táplálkozási szokásokban eszközölt változtatások is jelentős szerepet játszanak az állapotunk hosszútávú javításában.
Természetes módszerek és életmódbeli változtatások az ösztrogéndominancia kezelésére
Az ösztrogéndominancia kezelése természetes módszerekkel is támogatható. Az étrendi változtatások, mint az olyan élelmiszerek fogyasztása, amelyek segítik a hormonszintek kiegyensúlyozását és a máj méregtelenítő funkcióinak támogatását, különösen hasznosak lehetnek. Ilyen élelmiszerek például a keresztesvirágú zöldségek, mint a brokkoli és a kelkáposzta, valamint az omega-3 zsírsavakban gazdag halak. A rendszeres testmozgás, különösen a stresszcsökkentő tevékenységek, mint a jóga vagy a Kriston torna, szintén elősegíthetik a hormonális egyensúly helyreállítását.
Ezenkívül fontos kerülni a xenoösztrogénekkel való érintkezést, amely magában foglalja bizonyos műanyagok és kozmetikumok használatának minimalizálását. Az egészséges alvási szokások kialakítása és a stresszkezelési technikák, mint a meditáció és a légzőgyakorlatok, szintén hozzájárulhatnak az ösztrogéndominancia hatékony kezeléséhez.