Pszichológia az okosabban vásárlásért

Picture of GetBack2Balance

GetBack2Balance

Ugye ismerősen hangzik, amikor azt mondom: „ha előttem van vagy elém teszik, akkor nem tudom megállni, hogy ne egyem meg”… ez lehet egy erős „kiváltó ok” a kulináris bűnözésben. Bizonyára te is tudod, hogy ezek a bűnözések sokszor eltérítenek minket életmódváltó céljaink elérésétől.

Fontos tudni, hogy amikor alacsony a sejtszintű vitalitásunk, sokszor kívánunk olyan ételeket, amik hosszútávon terhelően hatnak szervezetünkre: csokoládé, fagyi, cukros ételek és italok, kóla, energiaital, stb. Ezek fogyasztásával csak azt érjük el, hogy átmenetileg kisebb energialöketet kapunk, ám továbbra is alacsony szinten marad a sejtszintű energiánk és a túlélés érdekében továbbra is függni fogunk ezektől a „doppingszerektől”. Ebből az ördögi körből megoldást jelent, ha természetes módon és tartósan tudjuk emelni a vitalitásunkat – ehhez pedig elengedhetetlen a típusunk szerinti táplálkozás.

Akár már a típusod szerint étkezel, akár még csak most vágsz bele, a kezdeti „leszokási / átszokási” szakaszhoz mindenképp jól jön egy jó nagy adag motiváció, és esetleg egy-két „pszicho-trükk”. Ez utóbbiban szeretnék most néhány tipped adni Neked.

Első lépésként mindenképp a környezetünkben megtalálható „kiváltó okok” kiiktatását javaslom.

Ha vásárolni megyünk, néha elég csak annyi az elcsábuláshoz, ha tudjuk, hogy kedvenc nasink a következő soron van, az agyunk beindul és máris elindulunk arrafele. Ha fagylalt van a fagyasztódban és sós rágcsa a konyhaszekrényben, akkor mi fog visszatartani gyenge pillanatodban? Az, hogy mit viszünk haza és mi lesz kéznél „szükség esetén”, sok múlik a vásárlásainkon – minden itt dől el.

Íme 5 #Pszichétrükk, amelyekkel Te is okosabban vásárolhatsz.

  1. MENJ REGGEL

Hallottál már a „döntési fáradtságról”? A pszichológusok ezt a kifejezést használják annak a leírására, mikor a nap előre haladtával a döntéshozatalunk kissé ködössé válhat. Ez azt jelenti, hogy ha egy hosszú nap után mész vásárolni, az biztos út a csokoládés kekszekből és sós ropogatni valóból készült és egy nagy vödör fagylalttal megkoronázott katasztrófához.

A megoldás: Menj reggel a boltba, mielőtt a fáradt elméd jó ötletnek tartja mind a csokis keksz, mind a nagy zacskó chips megvásárlását, mert túl nehéz döntenie a kettő között.

  • TERVEZZ ELŐRE

Hiszem és vallom, hogy az előre tervezés a legjobb módja annak, hogyan tartsd magad az életmódváltó táplálkozáshoz. Miután megtervezted a napi/heti menüt, tudni fogod, milyen élelmiszerekre lesz szükséged. Ezután írd össze az élelmiszerlistád: CSAK AZT írd bele, ami nincs a háztartásodban. Amikor listát írsz, csoportosítsd a termékeket az élelmiszerbolt részei szerint: friss termékek, csemege pult, hús és hal, fagyasztott rész, stb. Ez több szempontból is hasznos lesz.

  • Időt takaríthatsz meg
  • Csak azt veszed meg, amire valóban szükséged van (így spórolsz is)
  • Segít a célod elérésében
  • Csökkenti a meghozandó döntések számát

Ezzel elkerülheted a döntési fáradtságot. És ne feledd: próbálj meg ragaszkodni a listádhoz. Ha nem veszed meg kedvenc nasidat, akkor még véletlenül sem eshetsz kísértésbe.

  • TÁRSULJ

A számokban van az erő (és az akaraterő). Ha a pároddal, munkatársaddal, családtagoddal vagy barátoddal mész vásárolni, aki támogat téged, segíthetnek a tervednél maradni. Nemcsak a bevásárlási listához való ragaszkodásban segíthetnek, hanem sokszor kiváló bevásárlószatyor-hordozók is. J

  • KERÜLD A TÖMEGET

Tömeg egy Beyonce koncerten? Menő. Tömeg egy szupermarketben? Felejtős! A szupermarketek így is elég nyomasztóak. Egy amerikai tanulmány szerint a tömeg befolyásolhatja döntéseinket, és fogékonyabbá tehet téged a marketing fogások iránt (1-t fizet 2-t vihet? Nem kellett egy se, de egy ilyen jó fogást nem lehet kihagyni!). Másfelől pedig a sok ember lelassít és így több időd marad nézelődni is.

  • TEDD MAGAD KÖZSZEMLÉRE

Már nem úgy értem… Az expozíció olyan módszer, amelyet a kiváltó tényezők leküzdésére használunk. Ne feledd: Az agy is egy izom. Ismételten tedd ki magad egy kiváltó oknak (például sétálj végig a csokis pult mellett), és mondd azt, hogy „nem”. Ez olyan, mint egy edzés: idővel megerősíted a „csak mondj nemet” izmot az agyadban. Eleinte nehéz lesz, de hamar könnyebbé válik, és a rossz szokást („igent”) egy jó szokással („nem”) helyettesítheted.

Másfelől, ha ódzkodsz az expozíciótól, megszokod a kellemetlenség elkerülését. Ez azt jelenti, hogy nagyobb lesz a valószínűsége annak, hogy kísértésbe esel olyankor, mikor nem tudod a kiváltó okot elkerülni. Szóval, hajrá, tedd magad közszemlére!

A kis lépés nagy változásokhoz vezet. Neked melyik pszicho trükk tetszett legjobban? Esetleg van saját trükköd? Oszd meg velünk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Szociális triggerek

HOZD KI A LEGTÖBBET A SZOCIÁLIS TRIGGEREKBŐL

HOZD KI A LEGTÖBBET A SZOCIÁLIS TRIGGEREKBŐL Előző cikkeimben olvashattál a viselkedési láncról, annak megértéséről https://getback2balance.hu/viselkedesi-lanc-megertese/. Egy kis frissítés gyanánt: kiváltó ok -> gondolat -> cselekvés -> következmény. Emlékszel? A nem-kívánt következmények elkerülése érdekében valahol meg kell törnöd ezt a

Tovább olvasom »
Viselkedési döntés

Viselkedési lánc megértése

Azt mondják, hogy a motiváció indít el az úton, de a szokás tart rajta. A korábbi, motivációról szóló cikkem folytatásaként most a szokásokról, illetve a VISELKEDÉSI LÁNC-ról szeretnék beszélni. Akár hiszed, akár nem, a jó dolgokhoz idő kell. Nomeg befektetett

Tovább olvasom »