Viselkedési lánc megértése

Picture of GetBack2Balance

GetBack2Balance

Viselkedési döntés

Azt mondják, hogy a motiváció indít el az úton, de a szokás tart rajta.

A korábbi, motivációról szóló cikkem folytatásaként most a szokásokról, illetve a VISELKEDÉSI LÁNC-ról szeretnék beszélni.

Akár hiszed, akár nem, a jó dolgokhoz idő kell. Nomeg befektetett munka is. Bár fantasztikus lenne egyszerűen felhúzni a Marvel Végtelen Kövekkel díszített kesztyűjét, csettinteni egyet, és azonnal elérni az álom alakunk/ egészségesek és fittek lenni… ennek hiányában viszont kénytelenek vagyunk a jó öreg KITARTÁS-ra hagyatkoznunk, ami meghozza az áhított sikert. És hidd el, amibe több energiát és időt teszel, végül sokkal nagyobb eredményként és jutalomként fogod megélni!

Tehát ismét Itt az ideje egy kis pszichológiának…

TÉNY:

Úgy tudsz izmot építeni, ha dolgoztatod.  Nem egyszer… nem kétszer… hanem újra és újra. Ismételten tedd ki magad nehéz helyzeteknek, és később már annyira könnyedén veszed ezeket az akadályokat, hogy nem is igazán gondolsz rájuk. Ezt a technikát „KITETTSÉG”-nek hívják.

Azonban az ellenkezője is igaz. Kerüld el folyamatosan a kényelmetlen helyzetet, és szokássá válik benned az „ELKERÜLÉS”. A rossz szokásokat (mint amilyen az elkerülést) nehéz megtörni, de nem lehetetlen!

AZ ELSŐ LÉPÉS A VISELKEDÉSI LÁNC MEGTÖRÉSÉHEZ

Legtöbben, amikor meghalljuk a „rossz szokás” kifejezést, azonnal tucatnyi olyan dologra gondolunk, amit teszünk, de szeretnénk felhagyni velük. Ha neked is van ilyen, akkor valószínűleg észrevetted, hogy amikor ugyanazt a viselkedést újra és újra megismétled,  egy idő után csak „megtörténik” anélkül, hogy észre vennéd vagy gondolkodnál rajta. Ennek mélyebben gyökerező okai vannak.

Nem csak úgy „elfelejtesz” edzőterembe menni… és nem csak úgy bepuszilsz „gondolkodás nélkül” egy zacskó chips-et tévézés közben. Van egy tudatalatti folyamat, amely ezen cselekvésnek minden részét irányítja. Ezt „viselkedési lánc”-nak hívják.

Viselkedési lánc
Viselkedési lánc

A viselkedési lánc leírja azt a folyamatot, melyen keresztül mész minden viselkedési forma esetén. A viselkedési lánc megértése az első lépés ahhoz, hogy a rossz szokásokat megtörd. Valamennyi viselkedési láncban van egy közös vonás: mindegyik egy kiváltó okkal kezdődik.

KIVÁLTÓ OK

A kiváltó okok sokféle formát ölthetnek. Lehetnek környezeti, biológiai, mentális, érzelmi vagy társadalmi.

Képzeld el, hogy elmész egy buliba, és a pincér egy szendvicses tányért dug az orrod elé. Ez egy környezeti kiváltó ok. Körbe nézel, és az összes barátod épp péksüteményt burkol. Ez egy társadalmi kiváltó ok. Rettenetes napod volt és teljesen kiégettnek érzed magad. Ez mentális és érzelmi kiváltó ok.

GONDOLAT

Egy gondolat nagyszerű tettekre is sarkallhat, ám adott helyzetben rossz tanácsadóvá is tud válni. Olyan dolgokat súghat a füledbe, hogy „Kemény napod volt, ezt most megérdemled!” vagy „Mindannyian tömik az arcukat, te miért ne tennéd?”

CSELEKVÉS

A gondolatok cselekvéshez vezetnek. Olyan cselekedetekhez, mint egy zacskó mogyoró vagy chips beburkolása az esti Netflix filmhez, ami alatt az agyadnak még esélye se marad arra gondolni: „Várj! Tényleg éhes vagy? Nem lenne elég csak pár szem?”

KÖVETKEZMÉNY

A cselekvéseknek pedig következményei vannak. Négyféle kategóriába sorolhatjuk őket: fizikai, fiziológiai, pszichológiai vagy érzelmi. A mogyorós példában a következmények valószínűleg hasonlóak lehetnek:

➡️Amikor megettem, nagyon finom volt (fiziológiai).

➡️Utána fáj a gyomrom, puffadok, nem érzem olyan jól magam, nem tudok nyugodtan aludni (fizikai).

➡️De hát miért csináltam ezt?! Nem is voltam éhes. Mi a baj velem?” (pszichológiai).

➡️Csalódott vagy és bűntudaton van (érzelmi).

Vess egy pillantást a képen felsorolt néhány rossz szokásra és gondold át őket! Hiszen tudod, a tetteidnek rengeteg következménye lehet.

Itt az ideje, hogy feltérképezd rossz szokásaidat. Emlékezz rá: a rossz szokás megtöréséhez elengedhetetlen az első lépés: annak MEGÉRTÉSE.

Fogj egy tollat és egy papírt, írd össze a rossz szokásaid!

És hogy mit kezd velük? Erre következő cikkben derül fény 😉😉

Egy válasz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Szociális triggerek

HOZD KI A LEGTÖBBET A SZOCIÁLIS TRIGGEREKBŐL

HOZD KI A LEGTÖBBET A SZOCIÁLIS TRIGGEREKBŐL Előző cikkeimben olvashattál a viselkedési láncról, annak megértéséről https://getback2balance.hu/viselkedesi-lanc-megertese/. Egy kis frissítés gyanánt: kiváltó ok -> gondolat -> cselekvés -> következmény. Emlékszel? A nem-kívánt következmények elkerülése érdekében valahol meg kell törnöd ezt a

Tovább olvasom »
Viselkedési döntés

Viselkedési lánc megértése

Azt mondják, hogy a motiváció indít el az úton, de a szokás tart rajta. A korábbi, motivációról szóló cikkem folytatásaként most a szokásokról, illetve a VISELKEDÉSI LÁNC-ról szeretnék beszélni. Akár hiszed, akár nem, a jó dolgokhoz idő kell. Nomeg befektetett

Tovább olvasom »