Napi trükkök életmódváltóknak

Picture of GetBack2Balance

GetBack2Balance

ELSŐ LÉPÉS: ENGEDD EL A TORZÍTÓ GONDOLATAID!

A legnehezebb akadály, amivel szembe kell majd nézned az életmódváltás során, az a csata lesz, amelyet saját elméddel fogsz megvívni.

„De az elmém és én legjobb barátok vagyunk! Soha nem bántanánk egymást!” – mondhatnád. Igaz, de az elméd mégis csokoládétortáról, filmnézés közbeni chips majszolgatásról fantáziál… ugye?

Szóval kíváncsi vagy, hogyan győzedelmeskedhetsz az elméd felett?

Egyszerű: fel kell ismerned a trükkjeit… ilyenek például a torzító gondolatok. Hogy még soha nem hallottál a torzító gondolatokról?! Valószínűleg már hallottál róluk, csak nem sejtetted a nevüket 😄

Válaszolj erre a 3 gyors kérdésre, és pillanatok alatt megérted, mire gondolok.

1. Ha egy finom muffin csak úgy véletlenül eltűnik (mondjuk a szádban), akkor az egész napod tönkremegy, nincs is értelme folytatni a diétát.

Igaz vagy hamis?

2. A kollégáim furcsán néznek rám, ha salátát rendelek.

Igaz vagy hamis?

3. Más diéták sem működtek nálam, ezért az anyagcsere-típusú étrenddel is biztos csődöt mondok.

Igaz vagy hamis?

A fenti „igaz vagy hamis” állítások mindegyike példa arra, hogy elménk hogyan csap be minket. A muffin elfogyasztása nem teszi tönkre az egész napod, a munkatársaid rá se hederítenek, hogy mit eszel, és csak azért, mert más diéták esetleg kudarcot vallottak, nem jelenti azt, hogy az anyagcsere-típusú étrend sem fog működni nálad. Ezek torzító gondolatok – más szóval ez azt írja le, hogyan győz meg minket az elménk arról, hogy a szóban forgó dolgok valóban igazak.

Ha le akarod rántani a lepled a torzító gondolatokról (TG), a legmegfelelőbb módszer az, ha megérted és megismered a TG-k különböző formáit és tulajdonságait. Íme a TG-ok osztályozása:

A. „MINDENT VAGY SEMMIT” GONDOLKODÁS

Úgy osztályozod a dolgokat, hogy azok e két kategória közül csak az egyikbe tartozhatnak.

Példa: „Óriási ebédet ettem ma, ezért nekem nem megy ez az egészséges táplálkozás!”

B. GONDOLATOLVASÁS

Megjóslod, hogy mit gondolnak mások.

Példa: „A kollégáim azt gondolják majd, hogy hülye vagyok, ha tészta helyett salátát rendelek.”

– Helytelen válasz (valószínűleg arra gondolnak, hogy hány óra van még hátra a munka végéig…)

C. SZABÁLYOK, MELYEK NEM SEGÍTENEK

Olyan szigorú szabályokat állítasz fel magadnak és tartasz be, amelyek gátat szabnak a fejlődésednek.

Példa: „Mindent meg kell ennem, ami a tányéromon van.”

D. MEGINDOKOLÁS

Két egymástól független gondolatot kapcsolsz össze, hogy megindokold a cselekedeted.

Példa: „Megehetem ezt a csokoládétorta szeletet, mert salátát ettem vacsorára.”

E. TÉVESZMÉK

Meggyőzöd magad valamiről, amit valójában te magad sem hiszel el, csak hogy igazold a döntésed.

Példa: „Ez a papír-vékony torta szelet nem számít.” – De, sajnos számít.

F. TÚLZÁSBA ESÉS

Bolhából csinálsz elefántot.

Példa: „Egy fánkot ettem reggelire, ezért az egész napom tönkrement, inkább nem is eszek mást egész nap.”

Most, hogy ismered azokat a módokat, amikkel alattomos kis elméd becsaphat Téged, gondolkozz el azon, mi volt a legutóbbi torzító gondolatot.

Amit látnod kell, hogy amikor felismered és megérted ezeket a játszmákat, te is könnyebben szállhatsz harcba velük. És igen, emberek vagyunk, és megesik, hogy beadod a derekad… DE tudd, AKKOR SE VÉSZ KÁRBA MINDEN, amiért eddig küzdöttél. NE ADD FEL! LÁSD TISZTÁN A MOTIVÁCIÓD, amikor nasi után nyúlsz: ez legyen TUDATOS, KONTROLL ALATTI döntésed!

MÁSODIK LÉPÉS: ÁLLÍTSD ÖSSZE A MOTIVÁCIÓS VÉSZTERVED

Azonban ha azon kapod magad, hogy egyre többször fordul elő, hogy „kontroll alatti tudatos döntésed részeként” nasizol, „csak egy csokit/chipszet” eszel, akkor ideje megviszgálni a motivációd. Mivel az sajnos nem állandó dolog. Néhány reggel tele energiával ugrasz ki az ágyból, más napokon pedig nem győzöd kinyomkodni a szundi gombot.

A motivációd ingadozásával szemben a legjobb védekezés egy jól felállított vészterv. A „Motivációs S.O.S. terv”-ed lesz a hosszú távú sikerek újabb segédeszköze.

A Motiváció S.O.S. terv 3 részből áll:

1. A figyelmeztető jel ❗️

Leírja, hogy mit csinálsz (vagy mit nem csinálsz), amikor a motivációd úgy döntött, szabadságra megy anélkül, hogy előre egyeztetett volna veled.

Példa: alkalmanként elmarad az étkezési naplód írása vagy vízfogyasztásod regisztrálása az applikációdban. Kihagysz egy vagy két edzést.

2. A veszélyes zóna ☢️

Amikor a figyelmeztető jelek sokasodnak, és elindulsz lefele a lejtőn.

Példa: ha egymás után hiányzik a 3 vízfogyasztás bejegyzés, ha nem tervezed már meg az étkezéseid, vagy amikor több edzést is kihagysz, akkor lásd a lelki szemeid előtt a piros zászlót! Itt valami mélyebb dolog húzódik a háttérben.

3. A reakció ✅

Egy hátsóba billentés vagy egy kedves szó… épp amire szükséged van. Ezeket az előre megtervezett válasz-lépéseket kell megtenned annak érdekében, hogy ne váljon a lefele csúszás mélyrepüléssé. Akár cselekedhetsz te magad is (ha észreveszed a figyelmeztető jeleket), ám kérhetsz egy kis extra külső támogatást: beszélj erről valakinek – a „felelősségre vonhatóság”, a mások előtt való megfelelés (ha már tud róla valaki más is rajtad kívül) nagy motiváció!

NE HEZITÁLJ! ÁLLÍTSD FEL A SAJÁT S.O.S. VÉSZTERVED!

életmódváltás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek